leady
O outsourcingu za Sokrata a druhé nejstarší profesi

O outsourcingu za Sokrata a druhé nejstarší profesi

04.05.2025
4 min.
Reading Time: 3 minutesReading Time: 3 minutesReading Time: 3 minutesReading Time: 3 minutesReading Time: 3 minutes

Freelancing byl hitem už ve starověkém Řecku. Ukážeme vám, jak vypadali předchůdci dnešních IT talentů a proč jejich řemeslo přetrvalo celá staletí. Řekneme si také, jak vypadá budoucnost outsourcingu a co přinese na trh práce.

Každý z vás už slyšel o freelancerovi, který nedostal zaplaceno za svou práci – o Leonardu da Vinci.

Sixtinskou kapli, ikonické Michelangelovo dílo na zakázku, navštíví ročně více než 6 milionů lidí. Přesto jeho klient s výsledkem zpočátku nebyl spokojený a Michelangelovu bývalému asistentovi přikázal domalovat nahým postavám na stropní fresce kalhoty.

Tyto historické skutečnosti dokazují, že freelancing rozhodně není novodobý fenomén. Stopy odborníků, kteří odmítli tradiční zaměstnání, sahají až do dob Sokrata (5. století př. n. l.). Takzvaní sofisté byli učitelé a intelektuálové, které si za úplatu najímali řečtí muži toužící po špičkovém vzdělání.

Sofisté nepatřili k žádné organizaci, nesdíleli jednotné názory a nezakládali školy – jejich profese byla individuální. Kromě bohatství a slávy si získali i mnoho nepřátel, a to i přesto, že se podíleli na formování západního myšlení.

V období renesance byli na outsourcing nejčastěji najímáni umělci, kteří museli často obětovat vlastní kreativitu a vytvořit přesně to, co si klienti (patroni) objednali. Tehdejší smlouvy stanovovaly cenu, termín dokončení i vzácné materiály, které se měly při tvorbě použít.

Protože na trhu chyběli talentovaní lidé, jejich služby si mohla dovolit jen ta nejbohatší vrstva – panovníci, papežové, církevní a městské instituce.

Pokud bylo dílo úspěšné, zviditelnilo práci umělce a ten nad ní mohl získat větší kontrolu. O přízeň šikovných freelancerů, mezi něž patřili i Sandro Botticelli nebo Donatello, soupeřila dokonce i města jako Florencie, Benátky nebo Siena.

Obraz Primavera od Sandra Botticelliho vznikl na objednávku Lorenza di Pierfrancesco de’ Medici.

Zakázka od Hannibala

Jiným příkladem freelancingu byli žoldnéři, často považovaní za druhé nejstarší povolání světa. Šlo o najaté vojáky, kteří doplňovali stávající armády nebo poskytovali odborné znalosti v oblasti vojenské taktiky a technologií.

Příkladem jsou armády nástupců Alexandra Velikého z období helénismu, které po jeho smrti bojovaly o trůn. Ptolemaiovci vyslali rekrutéry, kteří putovali po východním Středomoří a sháněli zkušené žoldnéře. Ti si mohli říct o vysoké platy a nakonec pomohli dynastii k vítězství.

Žoldnéře si najímal i Hannibal, který bojoval na straně Kartága proti Římu.

Od 12. do 16. století nabízeli své služby soukromí podnikatelé a později je až do poloviny 19. století odkupovaly jednotlivé státy. V dobách konfliktů, například během bitev stoleté války, poskytovali své služby formou outsourcingu, v době míru přepadávali a plenili okolní země.

Protože jejich hlavní motivací byl zisk, žoldnéři často přešli k tomu, kdo jim nabídl více peněz. Pokud platby ustaly nebo se zpozdily, bez váhání si hledali nové klienty.

Jejich organizace fungovala korporátně – s propracovanou hierarchií a vnitřními pravidly, která dohlížela na spravedlivé rozdělování kořisti. Velitel těchto „freelancerů“ získal název od slova kontraktcondottiere.

Zlatý věk freelancingu

Ačkoliv dnes mají k dispozici IT technologie, podstata identity freelancerů se nemění – odvaha, chuť ke změnám, specializace a zkušenosti. Mnoha lidem freelancing přináší vysněnou svobodu, nezávislost, možnost práce na dálku, vyšší výdělky i zdravou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem.

Tříměsíční, šestiměsíční nebo roční projekty střídají s delšími pauzami, během nichž cestují a odpočívají. Freelancing navíc není nikdy nudný – každý projekt znamená nový tým, nové prostředí, nové zkušenosti i nové výzvy.

Dalším faktorem růstu freelancingu je ztráta jistoty, kterou dříve nabízela tradiční zaměstnání. Podle průzkumu společnosti MBO Partners se až 66 % respondentů po přechodu na tuto kariéru cítí bezpečněji.

Skutečnost, že právě IT sektor jako první pocítil největší dopady tržní nestability, potvrzují i data společnosti True Up. Podle nich bylo v roce 2024 zaznamenáno nejvíce výpovědí právě v technologickém odvětví.

Tento trend bude pokračovat i v následujících pěti letech. Rozmach umělé inteligence podle lednového průzkumu Světového ekonomického fóra povede ke snižování počtu zaměstnanců přibližně ve 41 % firem po celém světě.

Podle odhadů společnosti Statista bude v roce 2027 působit v USA 86,5 milionu freelancerů. K freelancingu se výrazně přiklání také generace Z.

Rekordní hodnota outsourcingu

A jak vnímají outsourcing samotné firmy? Stále jako finančně výhodnou cestu k talentům, které přinášejí okamžité výsledky – a to bez potřeby zdlouhavého školení. Kromě vyšší rychlosti a efektivity na projektech je láká také možnost flexibilně měnit velikost týmů podle aktuálních potřeb.

Firmy se dnes přizpůsobují smíšené pracovní síle, protože na externí spolupráci spoléhají více než kdy dřív. Rostoucí dostupnost vysoce kvalifikovaných nezávislých profesionálů tak pro technologický průmysl otevírá novou kapitolu.

V příštích letech by měl globální trh s IT outsourcingem dramaticky růst – do roku 2028 by měl dosáhnout hodnoty přes 777 miliard dolarů.

30 071

Titánů, kteří se
k nám přidali

697

Klientů, kterým
jsme pomohli

567 352

Úspěšně dodaných
man-days